Szprotawa Muzeum Ziemi Szprotawskiej / Museum Sprottau / Galeria Zbiorów Regionalnych
 
Nawigacja
Muzeum wita!
Publikacje
Matuszkiewicz
Archiwalne cytaty
Pracownicy
Ewidencja Archiwum
Szukaj
Kontakt
Regioportal
Kronika Szprotawy
Kajak Port Szprotawa
Kajak Port Szprotawa
Wały Śląskie
Wały Śląskie. Tajemnice dawnych granic
Epitafium Bartłomieja
Epitafium Bartłomieja Szprotawa
Galeria Zbiorów Regionalnych/ Muzeum Ziemi Szprotawskiej: Kontakt


GALERIA ZBIORÓW MUZEALNYCH/ MUZEUM ZIEMI SZPROTAWSKIEJ
im. dr Felixa Matuszkiewicza
ul. Świerczewskiego 10
67-300 Szprotawa
tel. 68 376 24 01 (biuro SzDK)
dyżurny kustosz kom. 692 190 289
mail: borydolnoslaskie@interia.pl

Muzeum-Galeria czynne / Museum-Galerie Öffnungszeiten
wtorki 14.00-17.00 / Dienstag
czwartki 14.00-17.00 / Donnerstag
soboty 13.00-14.00 / Samstag
(w inne dni po uzgodnieniu telefonicznym)

O powstaniu szprotawskiego muzeum
Zainicjowanie restytucji szprotawskiego muzeum nastąpiło w roku 2001 przez regionalistów zrzeszonych w Towarzystwie Bory Dolnośląskie. Pasjonaci ziemi szprotawskiej zapragnęli kontynuować lokalną tradycję muzealną, zapoczątkowaną w 1928 roku przez dr Felixa Matuszkiewicza.
Przy współudziale władz Gminy Szprotawa w 2004 roku dokonano uroczystego otwarcia muzeum. Wojewoda Lubuski oraz Lubuski Konserwator Zabytków przeznaczyli na ten cel zabytkowy budynek Bramy Żagańskiej, jako najbardziej właściwe lokum. Placówka funkcjonuje dzięki wzorowej współpracy partnerskiej TBD i Gminy Szprotawa. Dzięki zaangażowaniu regionalistów z TBD oraz mieszkańców udało się w krótkim czasie pozyskać wiele cennych pamiątek archeologicznych i historycznych pochodzących z terenu dawnego powiatu szprotawskiego. Do niewątpliwych skarbów należy zaliczyć m.in.: XVIII-wieczną kronikę lokalną, jedyny swego rodzaju w Polsce kord bojowy z XVI wieku, zdobiony szprotawski kufer posagowy z XVIII wieku, starożytne urny wykopane w centrum miasta, kule bombardujące z XV wieku, skarb dokumentów z wieży ratusza, pamiątki z lotniska wojskowego i wiele wiele innych. Jak na muzeum przystało, wydaje ono publikacje popularno-naukowe i turystyczne oraz organizuje programy badawcze. Sztandarowym projektem muzeum jest program badawczy „Wały Śląskie”, który doprowadził do wpisu do rejestru zabytków niektórych jego odcinków. Funkcję dyrektora muzeum pełni Maciej Boryna, wykonując niniejsze obowiązki non-profit.

Galeria Zbiorów Regionalnych
Z początkiem 2013 roku przy zachowaniu instytucji Muzeum Ziemi Szprotawskiej w ramach Towarzystwa Bory Dolnośląskie, powołano do życia nową jednostkę o charakterze muzealnym, tj. Galerię Zbiorów Regionalnych administrowaną przez Szprotawski Dom Kultury. Odtąd eksponaty pozostające we władaniu TBD-MZSz wystawiane są w tejże Galerii, zlokalizowanej bez zmian - w budynku Bramy Żagańskiej.
Galerią kieruje specjalista Krzysztofa Danielkowska, społeczny opiekun zabytków, kustosz, przewodnik i dotychczasowy opiekun muzeum z ramienia Gminy Szprotawa, rekomendowana przez Towarzystwo Bory Dolnośląskie.
Wspiera ją w ramach wolontariatu specjalista Roman Pakuła oraz grono współpracowników z Towarzystwa Bory Dolnośląskie i Muzeum Ziemi Szprotawskiej (Maciej Boryna, Aniela Cichalewska, Izabela Mikołajczyk, Krzysztof Wachowiak, Karol Błaszczyk, Marek Woźniak, Adam Reich, Wojciech Korniak, Joanna Chudziak, Waldemar Jędroszkowiak, Jan Biernacki i inni).
Regulamin Galerii

Szprotawa i okolice
Radio Bory Dolnośląskie
Puszcza Wiechlicka Go!
Puszcza Wiechlicka
Pustynia Kozłowska
Pustynia Kozłowska
Park Drogowskazów
SZPROTAWSKI PARK KAMIENNYCH DROGOWSKAZÓW
Ostatnie Artykuły
Ewidencja Archiwum M...
Ewidencja Archiwum M...
Ewidencja Archiwum M...
Szprotawa 1260 czy 1...
Szprotawa i okolice....
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl